Staršie ročníky

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 02. november 2018 Napísal: Mgr. Mária Pauková
Dátum uverejnenia Prečítané: 113x
Vytlačiť

Zahrajme sa na rodinu – táto skupinka bude hrať rodinu pri nedeľnom obede, táto po návrate všetkých členov rodiny domov, táto na výlete vlakom do Tatier...

Rodina – slovo, inštitúcia, puto... sen... Už ako deti sa hrávame na rodinu – na ocinka a maminku. Snívame o tom, ako raz budeme mať manžela, manželku, deti, dom, domov. Snívame o krásnej a čistej rodine plnej harmónie, pohody a lásky.

 

No nie vždy všetko klape, ako má. Občas sa rodičia poškriepia, občas deti neposlúchajú, občas nám súrodenci lezú na nervy, občas sme smutní... Naše rodiny ešte nefungujú pri všetkej dobrej vôli tak, ako by mali. Je to problém, ktorý vznikol v minulosti, no dnešok sa k tomuto zlyhaniu pridáva a preto je tento problém zároveň i výzvou súčasnosti.

Čo môžem urobiť ja pre to, aby bola moja rodina radostným miestom? Existuje niečo, čím by som mohol prispieť k násobeniu lásky u mňa doma? Čo od rodiny dostávam ja a čo do rodiny zas na oplátku vkladám?

A čo tak prejaviť záujem o svojho parťáka v rodine? Napr. prísť za rodičom a opýtať sa ho, akí boli jeho rodičia, alebo ako sa hrával, keď bol on ešte dieťa... Pomôcť s prácami doma... Čo ešte?

Rodina predsa nie je len o mne, ale aj o mojich rodičoch, mojich starých rodičoch, ich predkoch...

Nie je to fascinujúce pozrieť sa dozadu a vidieť, koľko ľudí žilo v našej rodine pred nami? Je to krásne a zároveň špeciálne - v tomto čase „dušičiek" aj dôležité - uvedomiť si spojenie s nimi a ponúknuť im pomoc, ktorú aj možno potrebujú. Veď aj oni snívali o krásnych rodinách plných lásky a my sme tí, ktorí im môžu pomôcť tento sen naplniť.

Myslím si, že rodina je základom, kde dostávame nielen život, rast, rozvoj, ale je i školou lásky. Nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Všetci sa v nej učíme rásť v srdci a v láske. Učíme sa vytvárať dobré vzťahy ako deti s rodičmi svojou oddanosťou, ako súrodenci navzájom (tieto vzťahy potom prenášame do svojej širšej rodiny i medzi rovesníkov), ako manželia a napokon, keď príde čas i ako rodičia voči svojim deťom (a teda i voči celému svetu).

Svet by mohol byť taký krásny, keby práve tieto vzťahy správne fungovali! Veď to všetko je základom pre dobré fungovanie spoločnosti. Nuž neostáva nám iné, len sa ešte veľa učiť a z našej pozície meniť tento svet svojím dobrým srdcom.

Ostatná aktualizácia: pondelok, 12. november 2018, 10:08
You are here:   HomeStaršie ročníkySKNRočník 2018Rodina o akej snívam