Na viacerých stredných školách v Nitre a na základných školách v jej okolí a okolí Bratislavy zaznievajú prednášky s názvom Sloboda a(lebo) zodpovednosť. Mgr. Richard Vereš prichádza za študentami s témou prevencie sociálno-patologických javov. Čo si pod tým predstaviť?
Program Sloboda a(lebo) zodpovednosť je výchovno-vzdelávací program zameraný na prevenciu správania dospievajúcich, so zvláštnym zameraním na prevenciu rizikového sexuálneho správania. Určený je najmä mladým ľuďom vo vekovej kategórii 12-19 rokov, ich rodičom, pedagógom a okoliu týchto mladých ľudí.
V rámci prednášok je vždy priestor na diskusiu vedenú naším lektorom a tu odznievajú otázky a témy, ktoré mládež najviac trápia. Témy a zamyslenia k niektorým z nich prináša Mgr. Richard Vereš:
Jednou z najdiskutovanejších tém je téma rodiny a rodičovstva a zameranie sa predovšetkým na ich problémy. Existujú predsa mnohé typy rodín. Od tých, kde sa môžeme tešiť z ideálu, po tie žiaľ nefunkčné. Áno, téma rodiny a rodičovstva sa naozaj týka každého človeka. Veď rodina ja naše prirodzené prostredie, do ktorého sa narodíme a žijeme v ňom. Je to teda zároveň to, čo nás formuje. Čo formuje našu osobnosť. Je to náš základ, to, čo nás v ďalšom živote sprevádza v dobrom i v zlom. Tak potom je naozaj na mieste otázka detí – otázka vplyvu samotných rodičov, ktorí sú garantmi funkčnosti rodiny. Môžeme obviniť z našich problémov rodičov?
Každý rodič je ten najlepší. Ani jeden nie je úmyselne zlý. Tí, ktorí z pohľadu svojich detí zlyhávajú, len nevedia byť lepšími napriek svojej snahe. A tak na otázku, aké sú príčiny rozvodovosti, môže byť jedna z odpovedí nezažitie lásky rodičov zo strany ich rodičov.
Jediné teda, čo môžeme urobiť, je prijať svojich rodičov takých, akí sú. Druhého človeka nezmeníme. To sa musí každý sám, ak chce. Iba ja môžem byť lepším dieťaťom. Ja môžem byť lepším vzorom pre svoje deti. Ja môžem byť lepší rodič. A tak môžem byť napokon lepším vzorom svojim rodičom.