Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 29. október 2012 Napísal: Štefan
Dátum uverejnenia Prečítané: 1426x
Vytlačiť

Dnešné evanjelium nám hovorí o potrebe vytrvalosti v našej modlitbe. Vidíme v ňom slepého žobráka, Timejovho syna, ktorý už niečo počul o Ježišovi a veľmi sa túžil s ním stretnúť a predostrieť mu svoj veľký životný problém. Na rozdiel od iných, nedokázal sa tak rýchlo dostať na miesta, kde práve Ježiš pôsobil. Ale v dnešnom evanjeliu, sám Ježiš prechádza blízko neho, preto kričí o pomoc. Svoju modlitbu zhrnul do jednej vety, do jednej prosby, ktorú vykrikoval: „Ježišu, Syn Dávidov, zmiluj sa nado mnou!“ Svojou vytrvalou a jednoduchou modlitbou je vzorom pre každého, kto sa nachádza v akejkoľvek životnej kríze, kto sa už ani nevie dlho modliť. Je príkladom pre dušu, ktorá sa nachádza v temnotách.

Katechizmus nás takto poučuje o tejto forme modlitby: Modlitba Cirkvi sa živí Božím slovom a slávením liturgie a učí nás modliť sa k Pánovi. Ak sa aj obracia predovšetkým k Bohu Otcovi, vo všetkých liturgických tradíciách obsahuje formy modlitieb, ktoré sú adresované Kristovi. Niektoré žalmy, aktualizované v modlitbe Cirkvi, spolu s Novým zákonom nám vkladajú do úst a vtláčajú do našich sŕdc modlitbu ku Kristovi: Syn Boží, Božie slovo, Pán, Spasiteľ, Baránok Boží, Kráľ, milovaný Syn, dobrý Pastier, náš Život, naše Svetlo, naša Nádej, naše Zmŕtvychvstanie, Priateľ človeka atď. Vrcholným titulom, ktorý v sebe obsahuje všetky ostatné, je však ten, ktorý Boží Syn dostal: JEŽIŠ. Božie meno je pre ľudské pery nevysloviteľné, ale tým, že Boh prijal našu ľudskú prirodzenosť, Božie slovo sa nám vydáva a my ho môžeme vzývať. „Ježiš", „YHWH (Jahve) vyslobodzuje". Meno Ježiš obsahuje všetko: Boha aj človeka a celú ekonómiu stvorenia a spásy. Modliť sa k Ježišovi znamená vzývať ho, obracať sa na neho v sebe. Jedine jeho meno obsahuje prítomnosť, ktorú on predstavuje. Ježiš vstal z mŕtvych a ktokoľvek vzýva jeho meno, prijíma Božieho Syna, ktorý sa z lásky k nemu vydal na smrť.

Toto celkom prosté vzývanie viery sa rozvinulo v tradícii modlitby do najrozmanitejších podôb, a to na Východe i na Západe. Najčastejšia formulácia, ktorá sa tradovala medzi duchovnými na Sinaji, v Sýrii a na hore Athos je vzývanie: „Ježišu Kriste, Syn Boží a Pán, zmiluj sa nad nami hriešnymi!" Spája kristologický hymnus svätého Pavla (Flp 2,6-11) s prosbou mýtnika a slepých žobrákov o svetlo. Prostredníctvom neho sa srdce naladí na biedu človeka a na milosrdenstvo jeho Spasiteľa. Vzývanie Ježišovho mena je najjednoduchšou cestou neustálej modlitby. Ak ju často opakujú pokorné a pozorné srdcia, nerozplývajú sa pritom v mnohovravnosti, ale „zachovávajú slovo v dobrom a šľachetnom srdci a s vytrvalosťou, prinášajú úrodu". Taká modlitba je možná „v každom čase", lebo nie je zaneprázdnenie popri iných. Jediným jej zaujatím je milovať Boha, čo oživuje a premieňa každý skutok na čin Ježiša Krista.

Veľmi dobré je modliť sa Ježišovu modlitbu aj počas dňa, podľa možnosti čo najčastejšie, opakovať ju napr. pri čakaní na autobus, na prechádzke v lese alebo pri jednoduchej manuálnej práci. Tým môžeme posvätiť každú chvíľu dňa a prežívať ju s Ježišom a v Ježišovi. Nepôjde to asi hneď, dôležitá je vytrvalosť. Vhodné a veľmi účinné je tiež modliť sa ju pred spaním resp. pri zaspávaní. Dôležité je sústrediť sa nie na jednotlivé slová modlitby, ale na Božiu prítomnosť, na spoločenstvo s Ježišom. Princípom modlitby je opakované vzývanie Ježišovho mena (porov. Jn 14,13-14; 16,23-24), ponorenie sa do neho. Tak Ježiš postupne môže preniknúť srdce a celého človeka. (1 Jn 4, 15) V nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena, v ktorom by sme mali byť spasení (Sk 4,12). Časom sa modlitba „usídli” v srdci človeka, stane sa neoddeliteľnou súčasťou jeho osoby, a ak Boh dá, raz možno aj modlitbou ustavičnou.

Ježišova modlitba je najjednoduchšou a účinnou zbraňou proti pokušeniam a stresu. Nemôžeme zo svojho vnútra vypudiť všetky myšlienky, predstavy a trápenia, no môžeme svoju myseľ a srdce opakovaním modlitby nasmerovať na Krista a všetko ostatné vtedy musí ustúpiť. Táto krátka modlitba v sebe obsahuje celú pravdu evanjelia: ponajprv vyznávame, že Ježiš Kristus je Pán a chválime ho ako pravého Boha. V druhej časti uznávame svoju hriešnosť a prosíme o odpustenie, čím zároveň vyznávame vieru v Božie milosrdenstvo a Všemohúcnosť.

Svätý Gregor Bohoslovec (Nazianzský) (326-390) nám zanechal tieto myšlienky o Ježišovej modlitbe: „Ustavične ži v modlitbe a vždy ďakuj Bohu za všetko, čokoľvek sa s tebou deje. Nech tvoj rozum neprestane myslieť na Boha a jazyk sa chráni od hriechu. Jedno je láska k múdrosti, druhé je pamätanie na Boha. Pamätať na Boha je nutnejšie ako dýchanie a ak sa možno tak vyjadriť, okrem toho ani nemáme nič iné robiť, len rozjímať dňom i nocou, (Ž 1,2) večer, ráno i napoludnie rozjímať a vzdychať (Ž 54,18) a velebiť Pána v každom čase (Ž 33,1) ležiac i stojac či kráčajúc po ceste (Dt 6,7) a aj pri práci pamätať na Boha a týmto pamätaním rásť v čistote.“

„Tvoj pokoj je záchrana pred vášňami. Božstvo, vo svojom bytí nedostupné človeku, robí sa prístupným vo svojich skutkoch alebo energiách a človek akoby vchádza do Božieho pokoja, čo jasne vidieť v Premenení na hore Tábor.“

Ostatná aktualizácia: pondelok, 29. október 2012, 09:40

Komentárov  

 
0 #8 Leslee 2017-06-23 17:00
Greаt weblⲟg right here! Alsso your website quite a bit up very fast!
What web host аree you the usage of? Caan I get your affiliatе link on your host?
I wish my sitе loaded uⲣ as quiсkly as ʏours lol

My web page :: гs gold
4 you: http://nakhalarabia.com/index.php/component/k2/itemlist/user/18888
Citovať
 
 
0 #7 Lewis 2017-06-06 14:17
I'm amаzed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that's
both ᥱducative and interesting, and without a doubt,
you ɦave hit the nil on the head. The issue is something too few
folks are ѕpeaking intelligentⅼy about. I'm very happy that I stumbleԁ across this in my
hunt for something regarding this.

Here is my wweb blog ... eⅼder scrolls ohline release dɑte forr ps3 (plus.google.com: https://plus.google.com/105996200365127928362/posts/7uQRV3RnH9N)
Citovať
 
 
0 #6 Dena 2017-05-21 11:08
You sɦould take part in a conteѕt ffor one of the most useful sites oon thе internet.
I mⲟst certainly will hіghly rеcommend thіs blog!


my web-site - runescape hacкker attacks (Tonya: http://matbichminhyen.com/UserProfile/tabid/42/userId/267009/Default.aspx)
Citovať
 
 
0 #5 Teddy 2017-05-18 10:45
What's up, aⅼl thee time i սsed to cɦeck blog postѕ here ᥱaarly
іn the daylight, sinhе i lіke to gain knowleԀge оff more and
more.

Here is my weblog online
skyrim gamе free: http://jerrystory.com/UserProfile/tabid/57/userId/2819387/Default.aspx
Citovať
 
 
0 #4 Marla 2017-05-17 08:11
With havin sо much wгitten content do you ever run іnto any problems of plɑgorism or copyright infringement?
Ӎʏ sitte hаs a lot of uniquе contet I've either authored
myѕᥱlf or outsoᥙrced but it aplears a lot ⲟf it is popρing it up
аll over thee internet without my аuthoriᴢation. Do you кnow anny
ways to help reduce content from being stolen? I'd really appreciate it.


mу web site; Revelation Online: http://blueaion.dothome.co.kr/board_Dpac57/176798
Citovať
 
 
0 #3 Eleanore 2017-05-16 00:08
Woԝ, that's what I was seaгcһing fоr, ԝhat a data!
preѕent here at thiѕ weblog, thanks admin of thiѕ webѕitе.


Look at my web site: runescаpe ϲombat systems (Celesta: https://www.equinedentalpractice.eu/?q=content/httpswwwvirsalecomnewsrunescaperunescape-game-guide-combat)
Citovať
 
 
0 #2 Delmar 2017-05-13 09:46
Ꮤhat a informariօn of un-ambiguity and preserveness of
vɑluable familiarity about unexpected emotions.

mу wᥱb site; buy runescape
goⅼd: http://www.gzclassifieds.com/user/profile/815500
Citovať
 
 
0 #1 Letha 2017-05-12 03:59
Hеllo to every body, it's my first pρay a quick visit of this blog; this blog carries amazing and truly fine materіal designed for vіsitors.


Alsο visit my blog post; buy 2007 rsgp: http://kachappilly.com/UserProfile/tabid/57/userId/36476/Default.aspx
Citovať
 

Pridať komentár

You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2012Naša modlitba