Ročník 2011

Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 30. december 2011 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 2864x
Vytlačiť

dominikVianoce sú sviatky, ktoré nám všetkým najviac zo všetkých sviatkov prirástli k srdcu.
Až tak veľmi, že ani sa  ich nepokúšame ignorovať, alebo si ich len tak jednoducho nevšimnúť.
Sú to naozaj mocné sviatky. Svojim obsahom tak mocné,  že ešte aj tí, pre ktorých nie je zaujímavý ich pôvodný obsah, sa ich sláveniu nevyhýbajú. Ale čo je tým pôvodným obsahom Vianoc, ktoré sa s dvetisíc ročnou tradíciou dostali až k nám  a dnes a tu? 

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 18. december 2011 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 4313x
Vytlačiť

dominikA zasa ubehol rok. Ako to len beží,,,,, a viac a viac , a častejšie počuť, že aj to bežanie času sa zrýchľuje. A aj  mne, ako staršiemu už to človeku. sa to tak vidí.
Zasa začíname ročnú púť svojho života. A začiatok cirkevného roka hovorí, že aj tento cirkevný rok, svojou skladbou, nám môže poslúžiť, pri našom kráčaní.
Dnešný text Evanjelia je pre nás darom v tom, že nám pripomína, na čo by nebolo dobré hneď na začiatku zabudnúť, lebo aj na začiatku záleží. Záleží viac, ako sa na prvý pohľad zdá.
Ale začiatok je potrebný pre to, čo bude.

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 1
Uverejnené: 07. december 2011 Napísal: Mgr. Vlastimil Šulgan
Dátum uverejnenia Prečítané: 3261x
Vytlačiť

vlastimil_sZdá sa mi, akoby to bolo včera. Všetky významné ulice a námestia boli preplnené davom ľudí. Nie zlovestným, temným, iracionálnym davom, ale jednoducho akýmsi vľúdnym zoskupením ľudí, ktorých dovedna nezdružila nenávisť, deštrukcia alebo bezmyšlienkovitý protest, ale prostá solidarita, túžba po slobode a pocit spolupatričnosti a to človeku dávalo pocit, že týmto davom nie je pohltený a potopený, ale akosi rešpektovaný – celkom ako doma. Áno, mám na mysli nežnú revolúciu a nechcem v tejto chvíli nič idealizovať, len sa v myšlienkach aspoň nachvíľu vrátiť späť k tomu snu, ktorý väčšina z nás vo svojom srdci intenzívne pociťovala.

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 18. november 2011 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 3975x
Vytlačiť

dominikAj v Ježišovej dobe boli v Palestíne bohatí obchodníci i vlastníci veľkých majetkov, ktorí často kvôli svojmu majetku, sa museli zdržovať mimo domova. A aby ten majetok, ktorý zostal doma, neležal len tak ladom – skladom,  bez úžitku, potrebovali schopných manažérov.  Túto známu skutočnosť využíva Ježiš na priblíženie jeho predstáv o Božom kráľovstve, o tom, ako sa ono rodí, o tom, že sa nerodí len tak, samo zo seba, o tom ako je to dielo rovnako Božie i ľudské.

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 03. november 2011 Napísal: Štefan Záhradník
Dátum uverejnenia Prečítané: 4603x
Vytlačiť

stefan_zĽudské telo je vo svojej podstate veľmi zložitý organizmus. Na tomto tvrdení by sme sa asi všetci zhodli. Je schopné neuveriteľných výkonov a funkcií, ako každý živý organizmus však potrebuje pravidelný prísun najrôznejších zložiek, z ktorých potom funguje. Potrebujeme kyslík, vodu a v neposlednom rade stravu bohatú na najrôznejšie druhy pre život tela potrebných látok. Nikoho ani nenapadne podceňovať prísun týchto, pre telo tak prepotrebných zložiek. Napríklad taký kyslík, jeho absencia je pre telo zničujúca už po pár minútach. Naučili sme sa, čo je dôležité a robíme všetko pre to aby telo dostalo čo potrebuje.  Ale čo naša duša, priatelia? Čo naša duša, kto pozná čo je dôležité pre ľudskú dušu? Je pre ňu niečo tak dôležité, ako pre telo kyslík, že bez toho nedokáže prežiť? Ak nič nenájdeme, čo to snáď znamená, že hovoríme iba o nejakom stave vedomia, opäť naviazanom na naše telo?

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 20. október 2011 Napísal: Dominik
Dátum uverejnenia Prečítané: 4305x
Vytlačiť

dominikPorozumenie vyjadrení, názorov je vždy podmienené viacerými faktormi. Preto sa ľahko môže stať, že aj zdanlivo jasné vyjadrenia môžu byť nesprávne porozumené a aj zdrojom  ďalších nedorozumení. Na toto nebezpečenstvo možného neporozumenia nemalou mierou vplýva časový odstup medzi vznikom formulácie vyjadrenia, čí názoru a snahou ho porozumieť. Na tento časový faktor  je dobré myslieť aj pri našej snahe porozumieť Kristove slová, aj vtedy, ba myslím si, že práve vtedy, keď na prvý pohľad nám znejú celkom  jasne a zrozumiteľne.

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 17. október 2011 Napísal: Mgr. Mária Pauková
Dátum uverejnenia Prečítané: 3974x
Vytlačiť

paukova_mHospodárska kríza...
Spojenie dvoch slov, ktoré dnes len málokomu z dospelých nenaháňa hrôzu.  Máme strach zo straty zamestnania, bojíme sa, že nebudeme vládať splácať  prípadné pôžičky a úvery, bojíme sa, ako zabezpečíme svoju rodinu... Politici sa aspoň na oko snažia hľadať riešenia, na ktoré vtipálkovia vymýšľajú aj dosť podarené vtipy. Zoberte si len taký krik okolo zabezpečenia Grécka a eurovalu.  Aby vás článok nenudil, jeden z tých mnohých vtípkov pridám: "Keď k nám v roku 863 prišli Konštantín a Metod, ani sme netušili, že po viac ako 1100 rokoch nám Gréci pošlú faktúru..." Úsmevné, či do plaču? Je fakt, že niektorí si robia vtipy, iní hovoria, že je už čas, aby všetko skončilo. Nech to celé konečne praskne. Iní zas hľadajú všetky možné finančné a neviem aké prostriedky, ako sa zachrániť – samozrejme tí, ktorí už na prežitie majú - na úkor tých, ktorí mať nazvyš ani nebudú… Tomáš Baťa roku 1932 povedal niečo, čo ma veľmi zaujalo a myslím si, že je to pravda i pre súčasnosť:

Ostatná aktualizácia: 08. apríl 2012
 

Strana 1 z 5

<< Začiatok < Predch. 1 2 3 4 5 Nasl. > Koniec >>
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2011