Ročník 2011

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 17. október 2011 Napísal: Mgr. Mária Pauková
Dátum uverejnenia Prečítané: 4115x
Vytlačiť

paukova_mHospodárska kríza...
Spojenie dvoch slov, ktoré dnes len málokomu z dospelých nenaháňa hrôzu.  Máme strach zo straty zamestnania, bojíme sa, že nebudeme vládať splácať  prípadné pôžičky a úvery, bojíme sa, ako zabezpečíme svoju rodinu... Politici sa aspoň na oko snažia hľadať riešenia, na ktoré vtipálkovia vymýšľajú aj dosť podarené vtipy. Zoberte si len taký krik okolo zabezpečenia Grécka a eurovalu.  Aby vás článok nenudil, jeden z tých mnohých vtípkov pridám: "Keď k nám v roku 863 prišli Konštantín a Metod, ani sme netušili, že po viac ako 1100 rokoch nám Gréci pošlú faktúru..." Úsmevné, či do plaču? Je fakt, že niektorí si robia vtipy, iní hovoria, že je už čas, aby všetko skončilo. Nech to celé konečne praskne. Iní zas hľadajú všetky možné finančné a neviem aké prostriedky, ako sa zachrániť – samozrejme tí, ktorí už na prežitie majú - na úkor tých, ktorí mať nazvyš ani nebudú… Tomáš Baťa roku 1932 povedal niečo, čo ma veľmi zaujalo a myslím si, že je to pravda i pre súčasnosť:

Neverím v žiadne prelomy samé od seba. To, čomu sme zvykli hovoriť hospodárska kríza, je iné meno pre mravnú biedu. Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok. V našej zemi je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok je možné sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. V postavení, v ktorom sa nachádzame, nepotrebujeme žiadnych geniálnych obratov a kombinácií. Potrebujeme mravné stanoviska k ľuďom, k práci a verejnému majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich. 
K jeho slovám môžeme mať výhrady, ale veta „Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok“ má neskutočne niečo do seba. Veď aj také mestá v minulosti, ako Sodoma a Gomora či rovno Rímska ríša neboli zaostalé, ale veľmi vyspelé a ich úpadok spôsobila predovšetkým morálna bieda. A dnes? Dnes majú vyspelé štáty svoju morálnu úroveň prinajmenšom na bode mrazu, ak nie horšie. Voľný sex, promiskuita, incest, lúpeže, krádeže, vraždy, rozpad rodiny... Ak sa pozorne obzrieme za seba, zbadáme, že ako hovorí Baťa, najskôr tu bol mravný úpadok a táto hospodárska kríza prišla následne. Čo dodať?
Aké je však riešenie takýchto veľkých problémov?
Ja riešenia na všetky problémy sveta nepoznám. Z toho, čo som však mala možnosť sa v živote naučiť, vidím, že teba pomôcť mladým ľuďom a všetkým, ktorí ich ovplyvňujú. Je potrebné podporiť tých, ktorí chcú žiť morálne čistým životom, aby sa za to nehanbili, ale boli na seba hrdí. A tým, ktorí o čistote nič nevedia, treba o nej otvorene povedať a motivovať ich zmeniť svoj život. Je nevyhnutné sa postarať i o všetkých rodičov, vychovávateľov, pedagógov a iných, ktorí sú v kontakte s mladými, aby nepochovali ich snahu byť dobrými morálnymi ľuďmi, ale práve naopak, aby ich podporovali. Ja poznám jeden určite z mnohých programov, ktorý tento cieľ sleduje – Free teens, s ktorým sa snažíme tu na Slovensku pracovať.
Verím však tomu, že tu na svete existuje niekto, kto pozná liek na našu bolesť aj na mnohé iné, ako je napr. riešenie celosvetového problému hladu a iné. Niekedy stačí len zahodiť predsudky, pozrieť sa pravde do očí a prijať ju do svojho života i v praxi.

Ostatná aktualizácia: nedeľa, 08. apríl 2012, 06:49
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2011Kríza dneška