Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 25. február 2014 Napísal: Mgr. Jana Pavlová
Dátum uverejnenia Prečítané: 1130x
Vytlačiť

Mt 6, 24-34 Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. Nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone. Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev?

 

Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu?

A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich.

Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: ‚Čo budeme jesť?‘ alebo: ‚Čo budeme piť?‘ alebo: ‚Čo si oblečieme?‘! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše. Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.“

Vieme, že existuje dobro i zlo. Ale vedeli ste o tom, že v srdci je miesto len pre jednu z týchto možností? Nedá sa mať v srdiečku aj Boha a zároveň aj Zlého. Nie je to kvôli tomu, že by Boh bol nekompromisný, netolerantný, ale skrátka Boh má jedny pravidlá a Satan má protichodné pravidlá. Tak neexistuje žiaden spôsob, ktorý by tieto pravidlá zlúčil alebo urobil z nich strednú cestu. Z tohto dôvodu hovorí Ježiš:„Nik nemôže slúžiť dvom pánom.“Keďže na počiatku sveta sa udial prvý hriech, kedy Adam a Eva neuposlúchli svojho Pána, Boh stratil možnosť chrániť ich a tak sa dostali pod nadvládu Satana. Preto sa počas celej histórie ľudstva snažíme opäť dostať k Bohu, aby On bol našim Pánom.

Čo je najdôležitejšie v živote? Všetko čo sa vám zdá v živote potrebné nemá zmysel bez lásky. Ak chcete byť bohatí, nebudete šťastní pokým nebudete mať niekoho s kým sa môžete podeliť. Kúpite si dom, ale je prázdny. Kúpite si auto, ale nemáte spolujazdca. Kúpite si oblečenie, ale nemáte sa komu páčiť. Láska je dôvod prečo žijeme, dýchame. Keď hovoríme o láske, myslíme tým pôvodnú formu lásky a to je nezištná, bezhraničná láska. Takúto lásku nám ponúka Boh. Prostredníctvom Syna Božieho, sa môžeme o takomto druhu lásky dozvedať viac. Ježiš hovorí, že nemáme sa starať o to, kde budeme bývať, či budeme mať čo jesť, ale keď budeme žiť Slovo Božie, ktoré nám prináša, nič nám nebude chýbať.

Zaujímavá je slovná hračka „bohatý“. Skladá sa zo slov BOH a TY. Boh nechce, aby nám niečo chýbalo. Ježiš kladie dôraz na hodnoty, ktoré nie sú späté s týmto pominuteľným svetom. Keď si uvedomíme, že aj po smrti človek žije, pochopíme, ktoré činy ovplyvnia to v akom prostredí v duchovnom svete budeme. Človek starajúci sa o materiálne zabezpečenie si neodnesie po smrti so sebou nič, avšak človek, ktorý vie úprimne ľúbiť sa stretne s mnohými výhodami. Cit si so sebou zoberie, ale peniaze nie.

Ostatná aktualizácia: streda, 04. február 2015, 10:18
You are here:   HomeStaršie ročníkyRočník 2014Evanjelium podla Matúša