Ako vyzerá ochrana Slovákov pred útokmi na Slovensku? Rieši problémy polícia?
Moja odpoveď je NIE. A vysvetlím vám, prečo.
Ešte v máji 2016 nám hackeri na našu cirkevnú stránku zavesili obrázok s mešitou a horiacou izraelskou vlajkou. V pozadí hrala hudba a popri mešite bežal nejaký text, ktorý som si preložiť nevedela.
Obrátili sme sa na políciu, či je to trestný čin a ako treba postupovať, keď nám niekto uvádza na kresťanskej stránke veci, s ktorými stotožnení nie sme.
Po čase prišiel list z polície v Nitre a aj sa uskutočnil telefonát, že by bolo dobré v tejto veci osobne vypovedať. Vybrala som sa teda na políciu s tým, že nám nejde o majetkovú – finančnú - ujmu, na ktorú sa celý náš problém pokúšali tlačiť, ale aby to správne chápali, bojíme sa teroristických útokov na Slovensku a považujeme za nevyhnutné takúto skutočnosť nahlásiť.
Nielen v liste, ale aj pri zápise na polícii som im vysvetľovala, že hackerská skupina sa tam aj podpísala. Na ich vyhľadanie stačí použiť napr. Google. Pozreli sa na nich...?
Policajt sa tváril zainteresovane, vypočúvanie trvalo asi hodinu, z čoho vzišla cca jedna A4 zápisu. Pokúšala som sa mu vysvetliť, že aj pár týždňov dozadu niekto dal maketu islamskej ženy so samopalom pred Dóm sv. Martina v Bratislave a že máme strach, že niekto chce na cirkev – akúkoľvek – zaútočiť. Policajta skôr zaujímalo, čo bolo napísané v arabčine na našej stránke. Tajne som dúfala, že niekoho nájdu, kto to preložiť vie a moje otázky aj smerovali týmto smerom. Na moju otázku, či majú odborné kapacity, aby takýto prípad riešili, tvrdil, že áno. Aká však bola pravda? Žiadna odborná kapacita sa na to nepozrela. Ako to viem? Vyšetrovanie prebehlo 19.7.2016 a ešte v ten deň policajt poslal list so zamietnutím, že okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.
Nič. A dnes? Dnes počujeme, že vo Francúzsku islamisti zobrali 5 rukojemníkov a zabili kňaza.
Čo ak aj tam niekto nahlasoval hacknutú stránku...?