Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 12 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 10. september 2019 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2019
Prečítané: 94x
Vytlačiť

Pozrite sa okolo seba! Je čas, kedy každý potrebuje pomoc. Vôkol nás chodia ľudia bez domova, sú tu ľudia v biednych sociálnych situáciách – žobráci, takí, ktorým padá dom na hlavu, tí, ktorých postihla akákoľvek katastrofa v podobe straty domova – či už požiar, záplavy a iné. Potom sú tu takí, ktorí sa nevedia prispôsobiť. Ďalšou skupinou sú tí, ktorí majú rôzne zdravotné ťažkosti. A mnohí iní. Internet je plný fotografií, plný príbehov biedy.

 

Tu sa však nájdu ľudia, ktorí túžia pomôcť. Snažia sa jednať v mene nasledujúcich riadkov:

Naša zodpovednosť

Na zemi máme postavený „dom", v ktorom môžeme bývať. Je ním príroda, naše okolie. Našou zodpovednosťou a úlohou je v tomto dome vybudovať domov - domov, kde vládne láska, pokoj, šťastie, radosť a mier vo všetkých medziľudských vzťahoch.

A tak darujú, čo môže pomôcť ich blízkym i celkom neznámym.

Pre obdarovaných zas platí príbeh:

Somárik

Jedného dňa sa majiteľ oslíka rozhodol, že svoje choré a staré zviera viac nepotrebuje a je mu len na príťaž. Zavolal svojich susedov, aby mu pomohli vykopať jamu, do ktorej by somárika hodil. Ako sa rozhodol, tak i urobil. Chlapi spoločnými silami vykopali hlbokú jamu, oslíka do nej hodili a začali hlinu hádzať naspäť. Somárik vždy, keď dopadla ďalšia lopata hliny, na ňu vyliezol a pomaly a s trpezlivosťou sa dvíhal vždy vyššie a vyššie, až napokon vyšiel na slobodu.

Somárik zužitkoval i také ťažkosti, ktoré ho mali pripraviť o život.

Kiež by to tak bolo vždy. Kiež by sme všetci – darcovia i obdarovaní našli v srdci pokoru, vďačnosť za ťažkosti i za radosti – za pomoc, ktorá k nám prichádza, i za tú, ktorú môžeme poskytnúť.

Zároveň si však musíme uvedomiť, že darovanie a prijímanie materiálnych vecí nie je náš cieľ. Nesmieme ostať pri koncepte, kde „chudobní budú odkázaní na milosrdenstvo bohatých". Všetci máme žiť šťastný život. A to nie je iluzionizmus.

Dá sa to i dnes. Nie, nie je pravda, že nás realita gniavi.

Je tu Svetlo, ktoré nás dokáže viesť i v tmavej realite. Je tu Slovo, ktoré biednych naučí postarať sa o seba a o svoju rodinu, prevziať zodpovednosť za seba a viesť plnohodnotný a spokojný život.

Je tu Slovo, ktoré naučí tých, ktorí majú, ako dávať s láskou a neublížiť svojím darom obdarovanému. Veď ak dáme napr. alkoholikovi peniaze, ako mu pomôžeme, keď ich ide vzápätí prepiť, zbije svoju ženu a deti...?

You are here:   HomeSKNRočník 2019Pomáhame si navzájom

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri