Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 70 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 09. november 2021 Napísal: Mgr. Jana Pavlová Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1598x
Vytlačiť

Okrem hlavného poslania a povolania byť lektorkou pre duchovnú oblasť, popri tom aj učím. Zámerne píšem „popri tom," nakoľko sa v tomto momente asi rozchádzam s pohľadom väčšiny učiteľov. Vždy a to už pri nástupe do zamestnania v školstve, som bola presvedčená o tom, že vzdelanie by nemala byť priorita. Znie to zvláštne?
Nikoho nechcem týmto poburovať, avšak neviem si pomôcť s týmto mojim vnútorným pocitom. Výchovno-vzdelávací proces na škole je mojou oficiálnou náplňou a plne sa s tým stotožňujem. Na prvom mieste výchova a prostredníctvom nej aj vzdelávanie. Áno, v tomto poradí to cítim, že Boh by si želal rozvíjať intelekt, ktorý je tiež Jeho darom. Mať vedomosti a výchovu len ako doplnok, to vedie k vojnám, nerovnosti, povyšovaniu sa. No byť vychovaný a popri tom sa vzdelávať, to je kľúčom k úspechu a rozvoju osobnosti.


Samozrejme moja povinnosť je deti učiť, čo aj robím, ale čo je dôležitejšie, snažím sa ich počúvať. Počúvať ich otázky, často sa pýtajú „na čo mi bude to a to, prečo sa to musím učiť" alebo len jednoducho rôznymi spôsobmi, či už nesústredenosťou alebo niekedy aj slovne, vyjadria, že ich niečo nebaví. Vtedy ich nechám rozprávať... Vo svete, kde otázky podobného charakteru sú považované za drzosť, cítim a vnímam, že sú výkrikom do tmy. Deti stále viac a viac uvažujú nad zmyslom okolností navôkol. Prečo sa toto všetko deje, prečo ak sa im niečo nepáči, by mali byť ticho. Áno, samozrejme je dôležitá aj forma, ako pokladajú otázky, ale ten obsah mi vždy smeruje k jednému. K slobode.
Chcú sa prirodzene oslobodiť od niečoho, čo ich zväzuje. No sami nemajú vnútorne vysporiadané, že či práve škola, učivo či vyučujúci je tým, kto mu v tej slobode bránia. Navzájom sa okrikujú a hovoria „nebuď drzý, nepatrí sa takéto otázky pýtať." Ale ja chcem, aby sa ich pýtali, pýtali slušne, ale pýtali. „Proste a bude vám dané, hľadajte a nájdete, klopte, a otvorí sa vám." Platilo to vtedy a platí to i teraz a v každej situácii.
Nemajme predsudky, že sa na nás budú zle pozerať. Áno, aj u nás sa stane, že učiteľ nezareaguje v súlade s očakávaním, dokonca zareaguje nad očakávania hrubo. Je mi to ľúto, veľmi ľúto. Moja túžba po slobode je tak veľká, že niekedy ťažko nesiem, ak je už v zárodku potláčaná. Ale Boh nám dal slobodnú vôľu a to je jediné, čo nám druhí vziať nikdy nemôžu.

You are here:   HomeSKNRočník 2021Volanie po slobode

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.3
MySQL
5.5.5-10.11.8-MariaDB
Čas
16:05
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
457
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2334575

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri