Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 83 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 23. december 2021 Napísal: Mgr. Vlastimil Šulgan Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1196x
Vytlačiť

„Okolo vynálezcov nových hodnôt točí sa svet: - neviditeľne a ticho sa točí. Ale okolo hercov točí sa ľud a sláva."
F. W. Nietsche. Tak vravel Zarathustra
„Tichá noc, svätá noc ...", to sú úvodné slová asi najznámejšej vianočnej piesne. Nie je však zvláštne pokojnou nocou nazývať sviatok viažuci sa k biblickým udalostiam, ktoré môžeme vnímať všelijako, len nie ako pokojné a tiché: náročný pôrod niekde v maštali, útek do Egypta, vraždenie nevinných detí ... ? Nuž za dramatických okolností vošla Božia pravda na tento svet, avšak čo je podstatnejšie, zostala skrytá a nepovšimnutá pre tých, ktorý na ňu mali byť pripravení a očakávať ju.

 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 22. december 2021 Napísal: Mgr. Mária Pauková Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1197x
Vytlačiť

Pripravili darček ľuďom, ktorých vôbec nepoznajú... Pripravili darček pre blízkych, ktorých ľúbia... Dostali darčeky...
A kto obdaruje Boha? Kto obdaruje Toho, vďaka ktorému máme všetko – svojich blízkych, rodiny, rodičov, manželov – manželky, deti, vnúčatá, prírodu, vesmír... život?
Priam nekonečnú večnosť Nebeský Rodič trpí pri pohľade na svoje milované deti, na ľudstvo, ktoré sa zmieta v bolestiach, utrpení, zlobe, hneve, hriechu. Len krátko sa tešil z narodenia človiečikov na začiatku ich stvorenia. A potom všetko padlo a On ostal sám s túžbou po opätovnom objatí svojich najbližších. Jeho náručie bolo tisícky rokov prázdne. Jeho oči vyplakali more sĺz.
No nevzdal sa. Jedného dňa poslal na tento svet pre Svoje stratené deti Svoje Slovo. Skrze Mesiáša prehovoril k blúdiacim o našom spoločnom domove. Daroval nám Svoje Srdce plné Lásky. Daroval nám Svoj Život. Daroval nám Seba.

 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 28. november 2021 Napísal: Mgr. Vlastimil Šulgan Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1176x
Vytlačiť

Nádej je nevyhnutnou podmienkou pre zdravý ľudský život. Veď predsa, vedel by niekto z nás žiť bez toho, aby neočakával, že to, čo ho aktuálne trápi a niekedy neznesiteľne bolí, sa raz skončí a to čo sa v našom živote pokazilo a vážne ohrozuje našu budúcnosť, sa raz obráti na dobré? Ak by sme v živote neočakávali nič dobré, náš život by jednoducho stratil zmysel a stal by sa len bezbrehým utrpením. Ale ako sa má správne to dobré v našom živote očakávať? Stačí len pasívne založiť ruky a čakať na zázrak?

 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 25. november 2021 Napísal: Mgr. Jana Pavlová Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1053x
Vytlačiť

Poznáte ten pokoj, keď vás ráno budia lúče slnka, spev vtákov, jemný vánok a vôňa domova? Takéto rána sú akoby prebudením do nového života, kedy človek má pocit, že dokáže všetko, čo si zaumieni. Že ste tento pocit už dlho nemali? Všetko vôkol nás sa rozplýva v kriku budíka, áut štartujúcich a ponáhľajúcich sa do práce, či vnútorný pokoj vám narúša denná dávka „noviniek" zo sveta? Nenechajme si narušiť kľud našej duše, viem, že ťažko je sa vyhnúť húkajúcim alarmom, ktoré nám stále hlasnejšie a hlasnejšie oznamujú, že sa rútime do horších časov. Nie sú peniaze, zdravotná starostlivosť kolabuje, stres z atmosféry na pracovisku a ľudia, ktorí sa o nás starajú, riadia náš štát a spoliehame sa na nich, sami priznávajú, že sú v koncoch. Všetko toto a k tomu náš vlastný pocit, ktorý nadobúdame z týchto vonkajších podnetov, že sme zlí, nezodpovední, že len našou vinou sme na tom stále horšie. A vy sa potom naozaj cítite horšie. Presne v tomto momente zastavte, vypnite vonkajší znepokojivý šum médií, áno, buďme zodpovední, ale nie v strachu, nebojujme, nešírme nenávisť, strach, vyhrážky či dokonca násilie. Nie, zlom sa zlo nikdy nevyrieši.

 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 09. november 2021 Napísal: Mgr. Jana Pavlová Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1599x
Vytlačiť

Okrem hlavného poslania a povolania byť lektorkou pre duchovnú oblasť, popri tom aj učím. Zámerne píšem „popri tom," nakoľko sa v tomto momente asi rozchádzam s pohľadom väčšiny učiteľov. Vždy a to už pri nástupe do zamestnania v školstve, som bola presvedčená o tom, že vzdelanie by nemala byť priorita. Znie to zvláštne?
Nikoho nechcem týmto poburovať, avšak neviem si pomôcť s týmto mojim vnútorným pocitom. Výchovno-vzdelávací proces na škole je mojou oficiálnou náplňou a plne sa s tým stotožňujem. Na prvom mieste výchova a prostredníctvom nej aj vzdelávanie. Áno, v tomto poradí to cítim, že Boh by si želal rozvíjať intelekt, ktorý je tiež Jeho darom. Mať vedomosti a výchovu len ako doplnok, to vedie k vojnám, nerovnosti, povyšovaniu sa. No byť vychovaný a popri tom sa vzdelávať, to je kľúčom k úspechu a rozvoju osobnosti.

 
Hodnotenie užívateľov:  / 0
Uverejnené: 05. november 2021 Napísal: Mgr. Jana Pavlová Kategória: Ročník 2021
Prečítané: 1147x
Vytlačiť

„Dělání, dělání, všechny smutky zahání". Poznáte túto pesničku? „Princové jsou na draka" bola rozprávka môjho detstva. Myšlienka ktorou sme boli vychovávaní ako deti, neustále nám bolo prizvukované, že je potrebné stále niečo robiť. Kedykoľvek v škole, keď učiteľ videl, že nejaký žiak bol duchom neprítomný, dostal poznámku. Doma, ak sme sa nechytili upratovania, učenia alebo aspoň čítania knihy, bolo nám povedané, že máme niečo robiť. Čokoľvek. Nie je dobré predsa sa len tak pofľakovať.

 

Strana 1 z 7

<< Začiatok < Predch. 1 2 3 4 5 6 7 Nasl. > Koniec >>
You are here:   HomeSKNRočník 2021

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

Statistics

OS
Linux u
PHP
5.3.3
MySQL
5.5.5-10.11.8-MariaDB
Čas
17:15
Vyrovnávacia pamäť
Vypnuté
GZip
Vypnuté
Návštevníci
14
Články
457
Webové odkazy
6
Čítanosť článkov
2334699

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri