Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 14 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 01. november 2020 Napísal: Augustín Bačinský Kategória: Ročník 2020
Prečítané: 114x
Vytlačiť

Aké to bolo bolestné, keď nám odišiel milovaný blízky človek na druhú stranu života, na druhý svet. V určitom slova zmysle sme sa snažili túto stratu vykompenzovať chodením na cintorín, a to hlavne cez tzv. dušičkový čas, kedy sme intenzívnejšie prežívali túto blízkosť, i keď len v duchovnom slova zmysle.

Ale teraz, v tomto čase, kedy sú opäť dušičky, nemôžeme ani spomínaným spôsobom sa „stretnúť" s našimi drahými zosnulými. A preto mnohí túto skutočnosť opäť do určitej miery prežívajú na spôsob dňa pohrebnej rozlúčky. Ale neexistuje uspokojivá alternatíva tohto zvláštneho prepojenia?

 

Určite áno. Internet nám napríklad ponúka virtuálny cintorín. I zato patrí vďaka vede a technike. Ale tým najlepším prepojením je predsa len naše srdce. Nie srdce ako mäsitý sval v našom fyzickom tele, ale srdce ako centrum a miesto lásky.

Naši blízki, hlavne rodičia sa o nás v našom detstve veľmi starali, za čo im patrí veľká vďaka. Keď na starosť boli niektorí chorí, že sa nedokázali sami o seba postarať, tak dobré deti im vracali ich pomoc v podobe starostlivosti o nich. Chodili s nimi k lekárovi a snažili sa im spríjemniť ich posledné chvíle v tomto pozemskom živote. No keď prišla ich hodina odchodu z tohto sveta, ktorá je pre nás pozostalých veľmi bolestivá, sme si poplakali a hľadali sme útechu hlavne v duchovnej oblasti. A tak by to malo byť i teraz. Pýtajme sa v tomto čase pri horiacej sviečke v našich domovoch, čo by sme mali pre nich urobiť, čo potrebujú pre svoj život v novom prostredí. Takýto spôsob komunikácie nám umožní v tichu domova naozaj silné prepojenie s našimi drahými zosnulými.

A to najdôležitejšie určite v tomto slova zmysle je, aby sme náš život žili naozaj poctivo podľa správnych noriem, zákonov, ktoré nielen nám pomôžu sa raz bezpečne dostať do cieľa našej pozemskej púti, ale i našim drahým zosnulým, ktorí na našom živote chcú participovať.

Nech svetlo horiacej sviečky ako symbol Božieho svetla svieti našim rodičom, starým rodičom a všetkým našim predkom, ako aj ďalším našim drahým zosnulým. Amen.

You are here:   HomeSKNRočník 2020Dušičky

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri