Glosa

Najnovšie video

Kto je práve pripojený

Práve tu je 10 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Posledné komentáre

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 
Uverejnené: 26. december 2020 Napísal: Augustín Bačinský Kategória: Ročník 2020
Prečítané: 91x
Vytlačiť

Bratia a sestry, v čom spočíva pre nás – vo všeobecnosti – podstata Vianoc?Myslím, že v túžbe po radosti, pohode, láske, pokoji, skrátka byť šťastným. To všetko umocňuje krása a čaro vianočného stromčeka, kolied, chutného jedla a milých darčekov pod stromčekom od Ježiška.

Táto radosť sa zrodila pred dvetisíc rokmi v Betleheme. Najskôr túto radosť zažilo malé spoločenstvo ľudí: Jozef s Máriou v strede s dieťaťom Ježiškom, potom niekoľko pastierov na základe zvestovania anjelov. Ďalej ako sa dozvedáme zo Svätého Písma, boli to traja mudrci z Východu, ako aj prorok Simeon, či žena menom Anna v Jeruzalemskom chráme.

 

To boli počiatky radosti z Božieho daru, Mesiáša, ktorý mal priniesť radosť celému svetu ustanovením Božieho kráľovstva. Dnes ale na sviatok Narodenia Božieho Syna chcel by som vám zvestovať ďalšiu radostnú správu, a tou je, že ste bratia a sestry, bohmi.Čo to znamená? nie je to rúhanie? Veď predsa Boh je len jeden!

Práve takto s nepochopením zareagovali i súkmeňovci Ježiša, keď im, už ako dospelý, povedal: „Ja a Otec sme jedno". Židia zdvihli kamene a chceli ho kameňovať, že sa rúha. Hovorili: „Nekameňujeme ťa za dobrý skutok, ale za rúhanie, preto, že hoci si človek, robíš sa Bohom". Ježiš im vravel: „A nie je napísané vo vašom zákone: „Ja som povedal: Ste bohmi? Nuž ak (Boh) nazval bohmi tých, ktorým bolo dané Božie slovo - a Písmo nemožno zrušiť!, prečo vy hovoríte tomu, ktorého Otec posvätil a poslal na svet: „Rúhaš sa" za to, že som povedal: Som Boží Syn?! (Jn 10, 30 – 36).

Takže bratia a sestry, sme synovia a dcéry Božie, čiže bohovia, resp. máme sa nimi stať, keď budeme napĺňať záväzky, ktoré sme vzali na seba pri svojom krste.

Francúzsky teológ C. Tresmontant k tomu hovorí: „Už na počiatku ľudských dejín sa Boh rozhodol vytvoriť svoje iné Ja (človeka), bytosť podľa svojho obrazu a svojej podoby. A s touto bytosťou Boh jedná ako s bohom (Žalm 82, 6-7)".

To ale znamená, že Boh je Prvým Ja všetkých ľudí, čiže všetci máme spoločné naše Prvé Ja (Základ bytia). A keď sa v tomto smere dostaneme do hĺbky nášho bytia, na základ nášho bytia, ktorým je spomínané naše spoločné Prvé Ja, spoznáme, že sme skutoční bratia a sestry, jedna Boho-ľudská rodina.

A tak v tomto duchu vám želám radostné prežitie vianočných sviatkov a požehnaný Nový rok 2021

Váš arcibiskup Augustín

You are here:   HomeSKNRočník 2020Bohovia ste

Najčítanejšie staršie články

Načo je človek, keď nerobí svet lepším?

08.02.2011

Už dávno som nepočula slová, ktoré ako sa hovorí „chytia človeka za srdce“. Zdá sa, akoby už všetko bolo povedané a slová nám už nevravia nič. Až nedávno odznela táto otázka vo filme Kráľovstvo nebeské. V polospánku vnímajúc len útržky z filmu ma zrazu táto veta ce
Produktívna viera

29.05.2009

Teológovia dávajú Jánovi Krstiteľovi mnohé prívlastky, či označenia. Najviac ma však oslovil titul, ktorý mu udelil žurnalista Vittorio Messori-muž produktívnej viery. Veľa ľudí má totiž teologicky správnu vieru, len s jedinou, ale zato podstatnou chybičkou krásy-je neproduktí
Byť manželkou kňaza

30.01.2010

„A nenamýšľajte si, že môžete usmerňovať tok lásky, lebo, ak vás uzná za hodných, sama vám určí smer. Láska má len jedno želanie, aby sa naplnila.“ Ch. Džibrán 
Putovný pohár sv. Gorazda

13.07.2010

Deň pred sviatkom našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda 4.7.2010, sa na Cirkevnom dome konal Gorazdov deň. Na tento významný sviatok prijal pozvanie aj rakúsky biskup HansJorg Peters a administrátor Poľskej národnej katolíckej cirkvi ks. kanonik Tomasz Rybka,

O nás

Slovenské katolícke noviny - noviny súčasného katolíka. Ich hlavným cieľom je poukázať na myšlienky Starokatolíckej cirkvi, ale taktiež aj na spoločenské problémy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú nás všetkých.
Písanie o náboženstve a viere neprináleží len kňazom, preto sú pre rôznorodosť zmýšľania autormi aj laici.
Elektronický dvojmesačník náboženských, spoločenských a teologických tém.

ISSN 1337-2238

Naši partneri